Diyarbakır (Eski Adı Diyarbekir), Isının 40-50 dereceye vardığı yaz günlerinin bunaltıcı sıcaklığından kurtulmak amacıyla gelişen düz damlı evleri ile tipik yöre mimarisinin günümüzde de yaşatıldığı Diyarbakır, uzun surları, Malabadi Köprüsüyle görülmesi gereken bir ildir.

Diyarbakır yöresinin en eski adı Assur kaynaklarında Amidi olarak geçer. Yunanca ve Latince kaynaklarda bu ad, Amido ya da Amida olarak yazılır. Arap akınları sırasında bölgeye yerleşen Bekr adındaki bir aşiret nedeniyle yörenin adı Bekr diyarı anlamında Diyar-ı Bekr olarak söylenmiştir.Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Diyarbakır, yüzyıllar boyunca Güneydoğu Anadolu’nun fikir, sanat, kültür ve bilim merkezi olmuştur.

Önemli bir ticaret merkezi olan şehir günümüzde de bu özelliğini korumaktadır.Diyarbakır’da sert ve kurak bir yayla iklimi hakimdir.Diyarbakır Chat sunucumuzda, diyarbakır sohbet odaları müzik dinleyebilir ve sevdiklerinize şarkı armağan edebilirsiniz.Türkiye’nin her bölgesinden kullanıcımız mevcuttur.

Hatta Dünya’nın bir çok ülkesinden gurbetçi kardeşlerimizin katılımıyla, harika bir Diyarbekır sohbet ortamı oluşturmaya devam ediyoruz. Samimi içten dostluğun, arkadaşlığın ve kim bilir aradığınız aşki bulmak için daha fazla beklemeyin sitemize giriş yapın.

Hepinizi sitemize bekliyoruz hayırlı chat, sohbetler diler ve keyifli müzik dinlemeler dileriz. Sağlık ve mutluluklar dileriz ayrıca bizleri tercih ettiginiz için sizlere minnettarız..

   52 Görüntüleme

#Genel Kategorisinden Daha Fazla İçerik